Výskumná oblasť: trh práce
Ondrušová, Darina

Podpora pri hľadaní prvého zamestnania mladých ľudí so zdravotným postihnutím : Záverečná správa z výskumnej úlohy. / Aut. správy Ondrušová, Darina.Inštitút pre výskum práce a rodiny, Bratislava. 01.01.2015-31.12.2015. Bratislava : IVPR, 2015. - 42 s.

Objedávateľ: Bratislava: MPSVR SR, Sekcia práce
Anotácia:  Predkladaná výskumná správa nadväzuje najmä na opatrenie Národného programu rozvoja životných podmienok osôb so zdravotným postihnutím na roky 2014-2020, ktoré je zamerané na tvorbu a implementáciu špecifických programov podpory prechodu zo škôl na trh práce mladých ľudí so zdravotným postihnutím.
Cieľom správy je zhodnotiť súčasný stav v oblasti podpory zamestnávania mladých ľudí so zdravotným postihnutím v podmienkach SR a ponúknuť inšpiráciu pre uľahčenie pracovného začlenenia tejto skupiny na základe programov tranzície od vzdelávania k zamestnaniu implementovaných v zahraničí.
Napriek tomu, že aj v súčasnosti mladí ľudia so zdravotným postihnutím môžu participovať na mainstreamových aktívnych opatreniach trhu práce (napr. v rámci absolventskej praxe, či programu Záruky pre mladých), sú možnosti ich reálneho zapojenia v porovnaní s ostatnými limitované (z dôvodu nízkeho záujmu zamestnávateľov o týchto absolventov, ako aj obmedzenej dostupnosti individualizovaného poradenstva pri hľadaní zamestnania.).
Veľká časť mladých ľudí so ZP tak ostáva po ukončení štúdia ekonomicky neaktívna. Opodstatnenosť potreby zintenzívnenia úsilia o uľahčenie vstupu mladým ľuďom so zdravotným postihnutím na trh práce je ilustrovaná na základe komparácie vybraných ukazovateľov o evidovaných uchádzačoch o zamestnanie do 29 rokov so zdravotným postihnutím a bez zdravotného postihnutia. V dvoch modelových situáciách absolventa špeciálnej školy s mentálnym postihnutím a absolventa vysokoškolského štúdia s telesným postihnutím sú identifikované konkrétne bariéry, s ktorými sa títo mladí ľudia pri hľadaní zamestnania stretávajú.
Zároveň sú hodnotené dostupné formy podporných opatrení pre ich potenciálnych zamestnávateľov. Napokon sú prezentované princípy a príklady dobrej praxe programov prechodu od vzdelávania k zamestnaniu v Slovinsku, Rakúsku a Austrálii.
Kľúčové slová : uchádzači o zamestnanie so zdravotným postihnutím do 29 rokov; uchádzači o zamestnanie so zdravotným postihnutím; uchádzači o zamestnanie; absolventi špeciálnych škôl; ľudia so ZP; postihnutie zdravotné; kariérny plán individuálny; poradenstvo pre zamestnávateľov a uchádzačov o zamestnanie so zdravotným postihnutím; agentúry podporovaného zamestnávania; opatrenia na trhu práce aktívne; podpora prechodu tranzície od vzdelávania k zamestnaniu; tranzícia; prechod od vzdelávania k zamestnaniu
Typ: Výskumná správa Signatúra: V 50864 k dispozícii



Bázy dát sú riadené systémom Proflib - Webis
Copyright © 1998-2024, CEIT